20 lipca 2022

Z jakiej stali wykonuje się noże przemysłowe?

Niezależnie od branży, główne czynniki, które mają znaczenie to niezawodność, efektywność i szybkość przeprowadzonych działań. Aby osiągnąć te cele, konieczne jest wykorzystywanie elementów, które są dopasowane do wykonywanego zadania i wyróżniają się wysoką jakością. Nic więc dziwnego, że w wielu gałęziach przemysłu uznanie zyskały noże przemysłowe tworzone na bazie stali. Jednak z jakiej konkretnie stali są one wykonane? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

 

Stalowe noże przemysłowe – co warto wiedzieć?

 

Na początek warto wspomnieć, w jakich branżach wykorzystywane są stalowe noże przemysłowe. Okazuje się, że zagadnienie to jest szerokie, ponieważ elementy te znajdują zastosowanie w każdej dziedzinie wymagającej cięcia, łupania albo kruszenia jakiegoś materiału. Oczywiście w zależności od zadania nóż będzie bazował na nieco innej stali. Inny będzie też jego kształt, twardość, ostrość i wielkość. Odmienne jest również zakończenie noża – wyróżniamy m.in. noże zębate, krążkowe, talerzowe i proste.

 

Można jednak wskazać pewne branże, w których noże przemysłowe są wykorzystywane szczególnie często. Chodzi przede wszystkim o przemysł spożywczy, przemysł poligraficzny, przemysł stolarski, czy przemysł metalurgiczny. Dla przykładu: z oferowanej przez nas stali produkowane są noże do gilotyn, noże do cięcia papieru, narzędzia perforujące, noże na rębaki, noże do recyklingu, noże do cięcia poprzecznego, a także noże przemysłowe do cięcia blach, gumy, tworzyw, drewna oraz papieru.

 

Jaka stal wykorzystywana jest do produkcji noży przemysłowych?

 

Stal wykorzystywana do produkcji noży przemysłowych musi wykazywać się wysoką jakością, długą żywotnością, dobrą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, ale jednocześnie elastycznością, konieczną by mógł zajść efektywny proces kształtowania. Należy pamiętać, że proporcje zastosowane w procesie produkcji znajdują odzwierciedlenie w finalnym produkcie.

 

Z jakiego rodzaju stali wykonywane są więc noże przemysłowe? Chodzi przede wszystkim o stal węglową, stal nierdzewną, stal szybkotnącą, a także stopy innych metali. W zależności od przeznaczenia danego elementu zastosowana stal będzie nieco inna. Np. jeśli noże przemysłowe będą pracować w wysokich temperaturach to wykorzystywana jest stal narzędziowa do pracy na gorąco. Sprawdza się ona bowiem w trakcie działania w wysokich temperaturach, ma odpowiednie przewodnictwo cieplne i jest odporna na pęknięcia. Jeśli jednak noże nie będą narażone na wysoką temperaturę, można wykorzystać stal do pracy na zimno, która zawiera np. więcej chromu, przez co jest bardziej odporna na ścieranie i trwalsza.

 

W zależności od przeznaczenia, do stali dodawane są nieco inne substancje. Niektóre z nich to m.in.:

 

  • molibden, który w małych ilościach poprawia hartowność stali oraz zwiększa jej odporność na zginanie i rozciąganie,
  • kobalt, który umożliwia hartowanie stali w wyższych temperaturach,
  • nikiel, który zwiększa wytrzymałość i twardość,
  • krzem, który zwiększa sprężystość stali, a także usuwa zanieczyszczenia.

% wyprzedaż %

WAŁKI

Wałki

FORMATKI

Formatki

sklep allegro

Logo

cennik dostaw

Pinezka

adres magazynu i adres do korespondencji:

 

ul. Pszczyńska 46

43-251 Pniówek
Telefon: +48 881 085 808
 

 

 

 

 

godziny otwarcia:

 

poniedziałek - czwartek (8:00 - 16:00)

piątek (8:00-15:00)

sobota (nieczynne)

 

dane firmy:

 

IK STAL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

spółka komandytowa

 

ul. 11 Listopada 9

44-330 Jastrzębie-Zdrój

 

NIP: 6332239266

BDO: 000117631

 

Organ rejestrowy: Sąd Rejonowy w Gliwicach, X wydział Gospodarczy

KRS: 0000762656

REGON: 382038587

 

 

Copyright © 2021

do pobrania: