03 sierpnia 2021

Z czego wykonywane są noże tokarskie?

Obróbka skrawaniem to jeden z częściej stosowanych procesów kształtowania elementów z różnych materiałów m.in. metalu oraz drewna. Jednym z rodzajów tego rodzaju obróbki jest toczenie. Aby proces toczenia przebiegał w efektywny sposób, niezbędny jest wybór dobrej jakości noży tokarskich. Wyjaśniamy, z jakich rodzajów metali powstają noże tokarskie.

 

Do czego służy nóż tokarski?

 

Noże tokarskie to niezbędne wyposażenie każdej tokarki. Umożliwiają one obróbkę wiórową, dzięki której z poddawanego toczeniu materiału usuwane są jego kolejne warstwy w celu uzyskania pożądanego kształtu i wymiarów toczonego elementu. Materiał, z którego wykonany jest nóż tokarski, ma wpływ na jakość obróbki oraz efektywność działania tokarki. Nóż tokarski to jednoostrzowe narzędzie skrawające, które składa się z dwóch podstawowych części, czyli części chwytowej oraz części roboczej. Część chwytowa pozwala na zamontowanie narzędzia skrawającego w uchwycie tokarki. Część robocza noża tokarskiego odpowiada za przebieg procesu obróbki wiórowej toczonego elementu.

 

Z czego powstają noże tokarskie?

 

Materiałem, z którego są wytwarzane noże tokarskie, jest stal narzędziowa. W zależności od rodzaju obrabianego materiału dobierany jest właściwy materiał na noże tokarskie. Obecnie najczęściej są one produkowane ze stali szybkotnącej oraz węglika spiekanego (widia). Wysoka jakość oraz odpowiedni skąd surowcowy stali narzędziowej musi zostać precyzyjnie dobrany do zastosowania noża tokarskiego podczas obróbki konkretnego materiału. Noże tokarskie, które znajdują zastosowanie podczas obróbki wiórowej elementów wykonanych ze stali, miękkiego mosiądzu oraz żeliwa, powstają ze stali narzędziowej szybkotnącej. Dzięki temu zyskują odpowiednią odporność na uszkodzenia oraz cechują się wysoką żywotnością. Węglik spiekany, który znajduje zastosowanie podczas produkcji noży tokarskich, dostępny jest w gatunku S i H, a każdy z nich przeznaczony jest do obróbki innych materiałów. Węglik gatunku S wykorzystywany jest m.in. do obróbki stali nierdzewnej oraz stali węglowej. Węglik spiekany gatunku H służy w celu produkcji noży tokarskich, które znajdują zastosowanie podczas toczenia m.in. mosiądzu oraz żeliwa.

% wyprzedaż %

WAŁKI

Wałki

FORMATKI

Formatki

sklep allegro

Logo

cennik dostaw

Pinezka

adres magazynu i adres do korespondencji:

 

ul. Pszczyńska 46

43-251 Pniówek
Telefon: +48 881 085 808
 

 

 

 

 

godziny otwarcia:

 

poniedziałek - czwartek (8:00 - 16:00)

piątek (8:00-15:00)

sobota (nieczynne)

 

dane firmy:

 

IK STAL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

spółka komandytowa

 

ul. 11 Listopada 9

44-330 Jastrzębie-Zdrój

 

NIP: 6332239266

BDO: 000117631

 

Organ rejestrowy: Sąd Rejonowy w Gliwicach, X wydział Gospodarczy

KRS: 0000762656

REGON: 382038587

 

 

Copyright © 2021

do pobrania: