17 listopada 2023

Od czego zależą właściwości płaskowników?

Wykonywanie elementów metalowych wymaga z reguły zaawansowanej obróbki kształtowej, która nada półproduktom lub gotowym wyrobom niezbędną w danym przypadku geometrię. W celu zmniejszenia liczby koniecznych do osiągnięcia pożądanego rezultatu operacji technologicznych związanych z formowaniem detalu wybiera się wyroby hutnicze o wymiarach maksymalnie zbliżonych do docelowych. Pozwala to również na redukcję ilości powstających odpadów i zużytej energii. Dobrym przykładem może tu być stosowanie płaskowników HSS, które mogą posłużyć do przygotowania krawędzi tnących w narzędziach różnego typu. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej i sprawdźmy, od czego zależą własności płaskowników.

 

Czym są płaskowniki i co wpływa na ich parametry?

 

Płaskowniki to wyroby hutnicze mające przekrój prostokątny. Są one oferowane w postaci kształtowników lub prętów i nadają się świetnie do wykonywania elementów różnych konstrukcji, urządzeń oraz przedmiotów codziennego użytku. Ich właściwości są uzależnione od rodzaju metalu, z jakiego są zrobione. W przypadku stali kluczowy będzie skład pierwiastkowy danego stopu, a więc zawartość głównych komponentów – żelaza i węgla, a także wprowadzonych dodatków stopowych, którymi mogą być m.in. chrom, nikiel, krzem, mangan, molibden, wolfram, tytan, wanad oraz aluminium, niob i kobalt w odpowiednich dla oczekiwanej charakterystyki proporcjach. Równie ważna będzie jednak wewnętrzna struktura stali, uzyskiwana w czasie jej wytwarzania oraz późniejszej obróbki termicznej. Oznacza to wytworzenie właściwych dla danego sposobu użytkowania ziaren oraz ich rozmieszczenia. Często płaskowniki są poddawane wyżarzaniu zmiękczającemu, co ułatwia obróbkę mechaniczną.

 

Czym są płaskowniki HSS?

 

Płaskowniki HSS (High Speed Steel) są wyprodukowane z narzędziowej stali szybkotnącej, która charakteryzuje się zwiększoną odpornością na wysoką temperaturę, a przy tym ma niezłą udarność i ciągliwość, a po obróbce termicznej uzyskuje znakomitą twardość. Świetnie nadaje się m.in. na noże tokarskie, wiertła i frezy. Może zawierać wolfram, wanad, molibden, a także chrom i kobalt.

% wyprzedaż %

WAŁKI

Wałki

FORMATKI

Formatki

sklep allegro

Logo

cennik dostaw

Pinezka

adres magazynu i adres do korespondencji:

 

ul. Pszczyńska 46

43-251 Pniówek
Telefon: +48 881 085 808
 

 

 

 

 

godziny otwarcia:

 

poniedziałek - czwartek (8:00 - 16:00)

piątek (8:00-15:00)

sobota (nieczynne)

 

dane firmy:

 

IK STAL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

spółka komandytowa

 

ul. 11 Listopada 9

44-330 Jastrzębie-Zdrój

 

NIP: 6332239266

BDO: 000117631

 

Organ rejestrowy: Sąd Rejonowy w Gliwicach, X wydział Gospodarczy

KRS: 0000762656

REGON: 382038587

 

 

Copyright © 2021

do pobrania: