Z jakiej stali wykonać matryce do kucia?
Kucie jest popularnym rodzajem obróbki plastycznej wykorzystywanej w zastosowaniach przemysłowych do wytwarzania elementów o jednolitej strukturze i wysokiej wytrzymałości na obciążenia. Technologia ta najczęściej jest używana w postaci kucia matrycowego, gdzie materiał przybiera formę geometryczną narzędzia, w którym jest umieszczony dzięki ograniczeniu, jakie stanowi ono dla jego swobodnego płynięcia. Do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów konieczne będzie jednak prawidłowe przygotowywanie matrycy, co nie będzie możliwe bez zastosowania gatunku stali o właściwościach dopasowanych do charakterystyki tego procesu. Wśród materiałów cieszących się największym zainteresowaniem znajduje się stal 1.2343 (WCL) oraz stal 1.2344 (WCLV). Przyjrzyjmy się nieco bliżej obu tym gatunkom i sprawdźmy, czym się cechują.
Czym charakteryzuje się stal 1.2343?
Stal 1.2343 (WCL) to stop chromowo-molibdenowy, który jest zaliczany do stali narzędziowych. Cechuje się on dobrymi własnościami mechanicznymi, a zwłaszcza wysoką twardością, która po hartowaniu wzrasta do 54 HRC. Ma również dobrą przewodność cieplną i jest odporna na szok termiczny oraz pękanie w wysokich temperaturach. Charakteryzuje się dobrą ciągliwością i świetnie znosi schładzanie. Dzięki zawartości chromu i molibdenu będzie odporna na korozję. Oba te składniki wpływają także na podwyższoną udarność. Stal 1.2343 jest też podatna na obróbkę.
Co wyróżnia stal 1.2344?
Stal 1.2344 (WCLV) jest narzędziową stalą niskostopową. Podobnie jak 1.2343 ma bardzo dobre własności mechaniczne i jest odporna na korozję. Ma dużą twardość oraz przewodność cieplną. Dobrze znosi szok termiczny, a ponadto ma wyższą niż 1.2343 odporność na zużycie. Bardzo dobrze sprawdza się przy wykorzystywaniu w środowiskach agresywnych chemicznie. Ma ponadto dużą hartowność.