do pobrania:

dane firmy:

 

IK STAL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

spółka komandytowa

 

ul. 11 Listopada 9

44-330 Jastrzębie-Zdrój

 

nip: 6332239266              BDO: 000117631

 

Copyright © 2021

 

godziny otwarcia:

 

poniedziałek - czwartek (8:00 - 16:00)

piątek (8:00-15:00)

sobota (nieczynne)

 

adres magazynu i adres do korespondencji:

 

ul. Pszczyńska 46

43-251 Pniówek
Telefon: +48509772767
 

 

 

 

 

Pinezka
Logo

sklep allegro

Formatki

FORMATKI

Wałki

WAŁKI

POZOSTAŁE STALE

STAL SZYBKOTNĄCA HSS

STAL NA FORMY DO TWORZYW SZTUCZNYCH

STAL NARZĘDZIOWA DO PRACY NA GORĄCO

STAL NARZĘDZIOWA DO PRACY NA ZIMNO

% wyprzedaż %

Tłoczniki to narzędzia służące do obróbki plastycznej elementów o małej grubości w stosunku do pozostałych wymiarów. Tłocznikami obrabiamy przede wszystkim blachy, ale także płyty niemetalowe lub folie. Najważniejsze elementy w najprostszym tłoczniku to stempel i matryca, przy czym tłoczniki do obróbki plastycznej na zimno to bardzo szeroka grupa narzędzi, w tym takich o znacznie bardziej złożonej budowie. Zerknijmy na rodzaje tłoczników i części wymienne do nich.

 

Rodzaje tłoczników ze stali

 

Przejdźmy od razu do rzeczy: ze względu na rodzaj wykonywanych prac, najczęściej wykorzystywane tłoczniki możemy podzielić następująco:

 

  • wykrojniki – odcinaki, wycinaki, dziurkowniki, przycinaki, okrojniki, nadcinaki, rozcinaki, wygładzaki,
  • tłoczniki gnące – wyginaki, zaginaki, zwijaki, zawijaki,
  • ciągowniki – wytłaczaki, przetłaczaki,
  • tłoczniki do kształtowania innymi sposobami, np. do prostowania, skręcania, czy wywijania.

 

Do tego dochodzą jeszcze narzędzia bardziej złożone, jednoczesne (wykonujące kilka czynności kształtujących przy jednym takcie) i wielotaktowe (analogicznie: wykonujące czynności kształtujących takt po takcie).

 

Części robocze tłoczników ze stali

 

Jak już napisaliśmy we wstępie, najważniejsze elementy w najprostszym tłoczniku to stemple i matryce. To jedne z elementów roboczych, do których należy jeszcze dołożyć noże i segmenty tnące. W kontekście najpopularniejszych części wymiennych tłoczników ze stali to właśnie wymienione elementy można postawić na pierwszym miejscu. Są wykonywane ze stopowej stali narzędziowej do pracy na zimno, która charakteryzuje się dobrą, a nawet wysoką hartowalnością i znaczną twardością. Stal do pracy na zimno do produkcji konkretnych narzędzi dobiera się indywidualnie, bo np. stal 1.2379 / NC11LV / D2 / X153CrMoV12 sprawdzi się zarówno do produkcji stempla wykrojnika (elementu, który ma bezpośredni kontakt z obrabianym materiałem), jak i do produkcji listwy prowadzącej, która jest częścią konstrukcyjną (nie roboczą) narzędzia. Jeden materiał – dwa elementy, a to oczywiście nie wszystko, bo części można z tej stali zrobić więcej. Dobry dostawca stali narzędziowych zaproponuje taki gatunek stali, który sprawdzi się przy produkcji różnych części wymiennych tłoczników, w zależności od potrzeb.

Jakie części wymienne tłoczników ze stali są najpopularniejsze?

10 lutego 2022