10 lutego 2022

Jakie części wymienne tłoczników ze stali są najpopularniejsze?

Tłoczniki to narzędzia służące do obróbki plastycznej elementów o małej grubości w stosunku do pozostałych wymiarów. Tłocznikami obrabiamy przede wszystkim blachy, ale także płyty niemetalowe lub folie. Najważniejsze elementy w najprostszym tłoczniku to stempel i matryca, przy czym tłoczniki do obróbki plastycznej na zimno to bardzo szeroka grupa narzędzi, w tym takich o znacznie bardziej złożonej budowie. Zerknijmy na rodzaje tłoczników i części wymienne do nich.

 

Rodzaje tłoczników ze stali

 

Przejdźmy od razu do rzeczy: ze względu na rodzaj wykonywanych prac, najczęściej wykorzystywane tłoczniki możemy podzielić następująco:

 

  • wykrojniki – odcinaki, wycinaki, dziurkowniki, przycinaki, okrojniki, nadcinaki, rozcinaki, wygładzaki,
  • tłoczniki gnące – wyginaki, zaginaki, zwijaki, zawijaki,
  • ciągowniki – wytłaczaki, przetłaczaki,
  • tłoczniki do kształtowania innymi sposobami, np. do prostowania, skręcania, czy wywijania.

 

Do tego dochodzą jeszcze narzędzia bardziej złożone, jednoczesne (wykonujące kilka czynności kształtujących przy jednym takcie) i wielotaktowe (analogicznie: wykonujące czynności kształtujących takt po takcie).

 

Części robocze tłoczników ze stali

 

Jak już napisaliśmy we wstępie, najważniejsze elementy w najprostszym tłoczniku to stemple i matryce. To jedne z elementów roboczych, do których należy jeszcze dołożyć noże i segmenty tnące. W kontekście najpopularniejszych części wymiennych tłoczników ze stali to właśnie wymienione elementy można postawić na pierwszym miejscu. Są wykonywane ze stopowej stali narzędziowej do pracy na zimno, która charakteryzuje się dobrą, a nawet wysoką hartowalnością i znaczną twardością. Stal do pracy na zimno do produkcji konkretnych narzędzi dobiera się indywidualnie, bo np. stal 1.2379 / NC11LV / D2 / X153CrMoV12 sprawdzi się zarówno do produkcji stempla wykrojnika (elementu, który ma bezpośredni kontakt z obrabianym materiałem), jak i do produkcji listwy prowadzącej, która jest częścią konstrukcyjną (nie roboczą) narzędzia. Jeden materiał – dwa elementy, a to oczywiście nie wszystko, bo części można z tej stali zrobić więcej. Dobry dostawca stali narzędziowych zaproponuje taki gatunek stali, który sprawdzi się przy produkcji różnych części wymiennych tłoczników, w zależności od potrzeb.

% wyprzedaż %

WAŁKI

Wałki

FORMATKI

Formatki

sklep allegro

Logo

cennik dostaw

Pinezka

adres magazynu i adres do korespondencji:

 

ul. Pszczyńska 46

43-251 Pniówek
Telefon: +48509772767
 

 

 

 

 

godziny otwarcia:

 

poniedziałek - czwartek (8:00 - 16:00)

piątek (8:00-15:00)

sobota (nieczynne)

 

dane firmy:

 

IK STAL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

spółka komandytowa

 

ul. 11 Listopada 9

44-330 Jastrzębie-Zdrój

 

NIP: 6332239266

BDO: 000117631

Kapitał zakładowy: 100.000 PLN

Organ rejestrowy: Sąd Rejonowy w Gliwicach, X wydział Gospodarczy

KRS: 0000762656

REGON: 382038587

 

 

Copyright © 2021

do pobrania: