do pobrania:

dane firmy:

 

IK STAL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

spółka komandytowa

 

ul. 11 Listopada 9

44-330 Jastrzębie-Zdrój

 

nip: 6332239266              BDO: 000117631

 

Copyright © 2021

 

godziny otwarcia:

 

poniedziałek - czwartek (8:00 - 16:00)

piątek (8:00-15:00)

sobota (nieczynne)

 

adres magazynu i adres do korespondencji:

 

ul. Pszczyńska 46

43-251 Pniówek
Telefon: +48509772767
 

 

 

 

 

Pinezka
Logo

sklep allegro

Formatki

FORMATKI

Wałki

WAŁKI

POZOSTAŁE STALE

STAL SZYBKOTNĄCA HSS

STAL NA FORMY DO TWORZYW SZTUCZNYCH

STAL NARZĘDZIOWA DO PRACY NA GORĄCO

STAL NARZĘDZIOWA DO PRACY NA ZIMNO

% wyprzedaż %

Tworzywa sztuczne są używane z uwagi na swoje własności użytkowe oraz łatwą obróbkę, możliwą m.in. przy pomocy wtryskiwania, termoformowania czy wytłaczania. Produkcja niezbędnego do tego oprzyrządowania oznacza jednak konieczność zaopatrzenia się w stal na formy do tworzyw sztucznych odpowiedniego gatunku, w zależności od przewidywanego obciążenia oraz rodzaju materiałów. Przekonajmy się, jak są zbudowane formy i jak powstają.

 

Jaka jest konstrukcja form wtryskowych?

 

Formy wtryskowe są zbudowane z dwóch części, których ukształtowanie powierzchni wewnętrznych odpowiada geometrii gotowego wyrobu. Wykonuje się je jako element nieruchomy, zamocowany na stałe do stołu wtryskarki oraz ruchomy, który umożliwia otwarcie formy oraz wypchnięcie z niej przygotowanego produktu. Dla zapewnienia możliwości swobodnego rozpływania się tworzywa wewnątrz formy jest ona wyposażona w sieć kanałów oraz wlewaków, a więc punktów, w których upłynnione tworzywo trafia do komory, gdzie zastyga. Przy bardziej rozbudowanych formach kanały mogą być podgrzewane. Stosuje się też specjalny układ chłodzenia przyspieszający stygnięcie. W formie znajduje się też zautomatyzowany układ wypychający wypraskę.

 

W jaki sposób powstają formy wtryskowe?

 

Konstrukcja form jest dość złożona, ponieważ musi zagwarantować prawidłowe rozprowadzenie materiału, uzyskanie oczekiwanej dokładności wymiarowej uwzględniającej skurcz tworzywa, a także pozwalać na szybką pracę urządzenia. Formy do wtryskarek powstają ze stopów zawierających chrom, a często także molibden lub mangan. Formy wtryskowe w zależności od stosowanego tworzywa, mogą być wykonywane z materiałów odpornych na korozję, np. gatunek 1.2085 czy 1.2316. Oba gatunki występują już w stanie ulepszonym cieplnie, dzięki czemu można zrezygnować z dodatkowej obróbki cieplnej. Stosowany jest również gatunek 1.2083, który występuje w stanie dostawy wyżarzonym.

 

Przygotowuje się je – w zależności od potrzeb i geometrii, jaką mają uzyskać – przez obróbkę skrawaniem tj. frezowanie oraz wiercenie, a nierzadko za pomocą obróbki elektroerozyjnej i technologii elektrodrążenia. Przy obróbce skrawaniem ostateczny kształt jest osiągany za sprawą użycia odpowiedniego frezu, którego krawędzie tnące odspajają naddatek w postaci wiórów. Przy elektrodrążeniu metal jest usuwany w wyniku parowania i topienia wskutek wyładowań elektrycznych.

 

Jak działają formy wtryskowe do tworzyw sztucznych?

30 grudnia 2021